Od osób lepiej zaznajomionych z branżą logistyczną można usłyszeć opinię, że kwestia zarządzania flotą samochodową związana jest z wieloma trudnościami i ryzykiem. Przy tym często krytykowany jest aspekt „monitorowania” floty i pracy kierowców przez pracodawcę. Są to jednak zagadnienia błędnie brane pod uwagę, zwłaszcza mając na uwadze zalety wdrożenia tego rozwiązania.

Wiedza

Monitoring floty pojazdów jest zbiorem inteligentnych systemów, które pozwalają na stacjonarne oraz zdalne (w zależności od potrzeby) logistyczne zarządzanie firmowymi autami. Za jej sprawą pogłębia się wiedzę dotyczącą własnych zasobów w celu zwiększenia skuteczności ich działania. Posłużmy się przykładem: wyobraźmy sobie przedsiębiorstwo posiadające flotę 15 samochodów transportowych. Przy tym jej właściciel teoretycznie ma informacje dotyczące poszczególnych tras pojazdów, czasu potrzebnego na ich pokonanie i rodzaju ładunku. Przy tym są to dane umowne, ponieważ nie jest on w stanie przewidzieć potencjalnych sytuacji opóźniających załadunek. Wówczas z pomocą przychodzi właśnie monitoring, pozwalający na szybki oraz dokładny podgląd lokalizacji autora i jego parametrów.

Krótko mówić, właściciel firmy nieużywający opisywanych systemów nie może z pełną świadomością stwierdzić, że całkowicie przeciwdziała on sytuacjom kryzysowym.

 

Oszczędności

Eksperci wskazują, że najważniejszą zaletą przemawiającą za wprowadzeniem monitoringu floty jest znaczne zredukowanie kosztów paliwa. Chodzi tu naturalnie o możliwość wyznaczania takich tras, aby pokonywać je w sposób sprawny i unikający przestojów. Dodatkowo warto wspomnieć o oszczędnościach związanych z polisami ubezpieczeniowymi służbowych pojazdów. Część systemów posiada nowatorski kalkulator składek, który opiera się na subiektywnej ocenie ryzyka. Przez co klienci mogą spodziewać się nawet do 30% zniżki. Elementami posiadającymi wpływ na obniżkę są:

  • średnia wartość szkody wraz z jej częstotliwością,
  • rocznik oraz typ samochodu,
  • forma jego wykorzystywania.

Koniecznie trzeba też wspomnieć o roli managerów floty, ponieważ za sprawą indywidualnego ustalania stawki ich umiejętności pertraktacji mogą być kluczowe w kwestii osiągnięcia satysfakcjonującego progu cenowego.

 

Zakończenie

Na sam koniec warto też poruszyć kwestię związaną z bezpieczeństwem maszyn, ale przede wszystkim – zdrowiem pracowników, ponieważ monitoring pozwala na błyskawiczną reakcję względem sytuacji nagłych i możliwie niebezpiecznych. Trudno zatem przynajmniej nie rozważyć jego zakupu.

Więcej znajdziesz na https://www.verizonconnect.com/pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here