Dobra widoczność na drodze, niezależnie od warunków atmosferycznych, jest niezwykle ważna dla naszego bezpieczeństwa. Aby móc ją sobie zapewnić, musimy zadbać o wybór odpowiednich wycieraczek samochodowych. Tymczasem wiele osób podczas wymiany tego akcesorium popełnia podstawowe błędy, które mogą sprawić, że nie będzie działało jak trzeba. Sprawdźmy więc, czego unikać.

Zbyt późna wymiana wycieraczek

Podstawowym błędem, który popełniają kierowcy, jest zbyt późna wymiana wycieraczek samochodowych. Często są one elementem, który pomijamy w trakcie przeglądów i prac konserwacyjnych. To błąd. Pamiętajmy, że najlepiej wymieniać wycieraczki przynajmniej raz w roku – najlepiej w sezonie jesiennym, kiedy opady nasilają się. Jeśli jednak zauważymy sygnały, które mogą świadczyć o zużyciu lub uszkodzeniu wycieraczki samochodowej w naszym samochodzie – wymieńmy ją niezwłocznie. Zaniepokoić powinno nas skrzypienie, piski, złe zbieranie wody czy powstawanie smug na szybach w trakcie pracy wycieraczki.

Zakup innego rodzaju wycieraczki samochodowej

Obecnie na rynku znaleźć możemy zarówno klasyczne wycieraczki samochodowe o aerodynamicznym kształcie oraz nowoczesne wycieraczki płaskie. Warto pamiętać, że nie należy na siłę decydować się na zakup najnowocześniejszych opcji. Powinniśmy kupować wycieraczki identycznego rodzaju jak te, które posiadamy. Dzięki temu zyskamy pewność, że będą idealnie pasowały. Stawiajmy również na znanych i cenionych producentów, którzy w procesie produkcji wykorzystują najwyższej jakości materiały, takie jak metal, guma czy włókno węglowe.

Używane wycieraczki

Każdy z nas lubi oszczędzać – to zrozumiałe. Warto jednak pamiętać, że w kwestiach bezpieczeństwa nie warto się na to decydować. Dlatego też złym pomysłem jest zakup używanych wycieraczek np. na aukcjach internetowych, w komisach lub na szrotach. Kupując używane wycieraczki nie masz pewności, jak długo były używane przez poprzedniego właściciela. Może więc okazać się, że są już skruszałe, zużyte lub uszkodzone. Takie wycieraczki nie będą w stanie zapewnić ci odpowiedniego odprowadzania wody.

Zbyt długie lub krótkie pióra

Nie da się ukryć, że oferta wycieraczek samochodowych jest obecnie bardzo szeroka i różnorodna. Praktycznie każdy samochód posiada bowiem swój model, który różni się od aut innych marek długością i szerokością piór. Warto pamiętać o tym w trakcie zakupów. Jeśli nie decydujemy się na zakup wycieraczek, które są oryginalnym, dedykowanym dla danej marki modelem, musimy dokładnie zmierzyć wycieraczkę, która zamontowana była do tej pory. Zbyt krótkie lub za długie pióra nie będą zbierały wody tak jak należy, a stąd już tylko krok do niebezpiecznych sytuacji.

Podsumowując, nawet w tak pozornie prostej rzeczy jak zakup i wymiana wycieraczek samochodowych możemy popełnić błędy, których skutki wpłyną na nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy. Dlatego też, jeśli planujemy zakup wycieraczek lub dostrzegamy, że te, z których korzystamy obecnie, wymagają już wymiany – zastosujmy się do powyższych rad. Dzięki nim nie tylko sporo zaoszczędzimy, ale również zyskamy pewność, że wycieraczki samochodowe sprawdzą się nawet w trakcie trudnej sytuacji na drodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here