Alkomaty to coraz powszechniejsze urządzenia, nie tylko wśród służb mundurowych. Pomiaru stężenia alkoholu dokonuje się również w wielu firmach, coraz częściej kontrolują to także odpowiedzialni kierowcy zanim wyruszą w podróż. Jednym z urządzeń, które może być wykorzystywane do takich pomiarów, jest alkomat PRO X-5 plus. Czym on się wyróżnia i jakie jest jego przeznaczenie?

Alkomat PRO X-5 plus – przeznaczenie

Urządzenia tego typu wykorzystywane mogą być zarówno przez klientów indywidualnych, jak i przez różnego rodzaju służby (policję, straż, wojsko itd.). Alkomat PRO X-5 plus może służyć do kontroli trzeźwości pracowników (LucAnn.pl), szczególnie w branżach, w których ma to istotny wpływ na bezpieczeństwo, np. wśród kierowców czy na budowie.

 
Czym wyróżnia się alkomat PRO X-5 plus?

Alkomat PRO X-5 plus daje przede wszystkim precyzyjne pomiary stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Wszystko dzięki elektrochemicznemu czujnikowi, który wyróżnia się dużą dokładnością. Co ważne, na model ten nie mają wpływu czynniki zewnętrzne, takie jak zażyte leki lub papierosy. Mimo ich obecności, nie zakłócą one pomiarów. W dodatku alkomat sam się oczyszcza, by jego poprzedni wynik nie wpłynął na pomiar następnej osoby.

 
Alkomat PRO X-5 plus wyświetla wynik z dokładnością do 0,01 promila. W urządzeniu obecna jest funkcja pamięci pomiarów, co może przydać się zarówno użytkownikom indywidualnym, jak i służbom czy przedsiębiorcom. Ponadto urządzenie wyposażono w alarmy dźwiękowe, dzięki którym wiadomo, kiedy rozpoczął i zakończył się pomiar. Decydując się na alkomat PRO X-5 plus, w pakiecie dostaje się także dodatkowe ustniki oraz rok kalibracji za darmo.

 
Alkomaty PRO X-5 plus są bardzo łatwe w obsłudze, mają cyfrowy, podświetlany wyświetlacz oraz minimalistyczny design. W dodatku urządzenie samo się wyłącza po dokonaniu pomiaru, zatem baterie nie są rozładowywane.

 
Jak wybrać odpowiedni alkomat?

Wybierając alkomat warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj sensora. Urządzenia te można bowiem podzielić na alkomaty z czujnikiem półprzewodnikowym, elektrochemicznym i spektrofotometrycznym. Te pierwsze należą do najtańszych urządzeń, jednak mogą wskazywać niewiarygodny pomiar. Bywa, że zostaje on zafałszowany przez spożyte leki lub wypalone papierosy. Drugie, czyli alkomaty z sensorem elektrochemicznym wykorzystywane są przez służby, przedsiębiorców oraz osoby prywatne. Charakteryzują się dokładnymi pomiarami i trwałością. Czynniki zewnętrzne nie mają wpływu na wskazywany wynik. Ostatnie, czyli urządzenia z czujnikiem spektrofotometrycznym to najczęściej alkomaty stacjonarne, które do pomiarów wykorzystują podczerwień. Są to urządzenia w pełni profesjonalne.

 
Wybierając alkomat warto jeszcze sprawdzić zakres pomiaru oraz ilość pomiarów. Dobrze by było, gdyby zakupione urządzenie posiadało kilka wymiennych ustników. Nie bez znaczenia jest również kalibracja. Tej trzeba dokonywać regularnie w sprawdzonych serwisach, aby urządzenie było jak najdłużej w idealnym stanie i podawało wiarygodne pomiary alkoholu w wydychanym powietrzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here