Porady

Auto na raty: w jakich sytuacjach najlepiej skorzystać z leasingu konsumenckiego?

Auto na raty: w jakich sytuacjach najlepiej skorzystać z leasingu konsumenckiego?

Planujesz zakup pojazdu, ale nadal zastanawiasz się nad tą formą finansowania? Twój wybór wcale nie musi ograniczać się do kredytu samochodowego, ponieważ alternatywą jest leasing konsumencki. Dowiedz się, na czym to polega i w jakim przypadku będzie lepszy niż standardowy kredyt.

Dużym zainteresowaniem cieszą się kredyty samochodowe, które – z uwagi na swoją specyfikę – nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Ciekawą alternatywą jest leasing konsumencki.

Leasing konsumencki – na czym polega?

Leasing konsumencki działa na podobnej zasadzie jak leasing firmowy. Różnica polega na tym, że jest skierowany do klientów indywidualnych. 

Istotą tej formy finansowania jest możliwość użytkowania pojazdu w ramach umowy podpisanej z leasingodawcą. Leasingobiorca zobowiązuje się do regulowania miesięcznych rat – zgodnie z harmonogramem. Na koniec sam decyduje, w jaki sposób dojdzie do rozwiązania umowy. Opcje są dwie:

  • zwrot pojazdu,
  • wykup samochodu.

Pierwszy wariant pozwala na podpisanie kolejnej umowy leasingowej, dzięki czemu leasingobiorca ma możliwość nie tylko poznawania nowych pojazdów, ale i użytkowania samochodów będących stale na gwarancji producenta. W tym drugim przypadku leasingobiorca – po uregulowaniu kwoty wykupu – staje się właścicielem użytkowanego auta. 

Leasing konsumencki – przewaga nad kredytem samochodowym

Leasing konsumencki i kredyt samochodowy to formy finansowania, które są do siebie podobne pod wieloma względami. Mowa m.in. o konieczności:

  • uregulowania opłaty wstępnej / wkładu własnego,
  • opłacaniu miesięcznych rat w oparciu o harmonogram.

A co z korzyściami? Okazuje się, że leasing konsumencki może być bardziej opłacalny niż kredyt. Dlaczego?

  • Minimum formalności – ocena finansowa bazuje na uproszczonych procedurach. 
  • Elastyczne zakończenie umowy – leasingobiorca decyduje o zwrocie lub wykupie, w zależności od jego potrzeb.
  • Brak wpływu na zdolność kredytową – finansowanie jest traktowane jak standardowa usługa, podobnie jak np. usługi telekomunikacyjne czy usługi internetowe. 

Takimi cechami charakteryzuje się Leasing KINTO One dla klientów indywidualnych dostępny w ofercie Toyota Leasing. Na jego korzyść również przemawia niska miesięczna rata – leasingobiorca spłaca wyłącznie tę część wartości auta, która rzeczywiście ulega utracie w okresie trwania umowy. 

Kiedy zdecydować się na leasing konsumencki?

Leasing konsumencki może okazać się lepszym rozwiązaniem niż standardowy kredyt samochodowy. Dotyczy to w szczególności kilku przypadków. Kiedy się na niego zdecydować?

Zależy ci na czasie

Ograniczone do niezbędnego minimum formalności związane są z brakiem konieczności przedstawiania wielu dokumentów finansowych. Oznacza to skrócenie procedur, dzięki czemu decyzja o przyznaniu finansowania może zostać wydana jeszcze tego samego dnia. Efekt? Masz szansę wyjechać z salonu nowym autem – w zaledwie kilka dni po złożeniu wniosku leasingowego.

Planujesz ubiegać się o kredyty bankowe

Leasing konsumencki nie wpływa na zdolność kredytową. Będzie więc pożądanym finansowaniem wówczas, gdy w najbliższym czasie zamierzasz wnioskować o kredyt bankowy. 

Chcesz jeździć samochodem na gwarancji producenta

Jeśli zdecydujesz się na zwrot leasingowanego pojazdu na koniec umowy, możesz wziąć kolejny samochód w leasing. Dzięki temu będziesz stale użytkować auta na gwarancji producenta, co przekłada się na większe bezpieczeństwo podróżowania. 

Zanim zdecydujesz się na kredyt samochodowy, sprawdź leasing konsumencki. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie finansowanie lepiej wpisze się w twoje oczekiwania. 

Dodaj komentarz