Krzemionka – dla innych kompletnie obce słowo, dla jeszcze innych – jeden z ważniejszych. A już szczególnie w branży oponiarskiej. Dlaczego? O tym poniżej.
Samochód musi się sprawdzać bez zarzutów – to fakt. Musi sobie radzić na drodze o każdej porze roku, w każdych warunkach na drodze. Jednym z elementów, o które trzeba więc należycie dbać, aby auto sprawnie działało, są opony. Powinny być wykonane z najwyższej jakości materiału i być wytrzymałe. Inaczej jazda takim pojazdem jest skrajnie niebezpieczna. Dlatego należy starannie wybierać opony, aby były jak najlepsze.
Eko-opony – nowość w branży samochodowej
Co rusz jesteśmy świadkami powstawania kolejnych nowinek technologicznych. W szczególności w branży automotive, gdyż chęć podróżowania w jak najlepszym stylu i jakości jest jednym z najważniejszych ludzkich pragnień. Wielu producentów stara się więc, aby nowoczesne rozwiązania nie tylko były atrakcyjne dla klientów, ale przede wszystkim zwiększyły osiągi pojazdów.
Widzimy już elektryczne samochody czy nawet drony przewożące ludzi – to nas jednak nie zatrzymuje i wciąż liczni sądzą, że nie jesteśmy nawet na szczycie naszych możliwości.
Wspominając o elektrycznych samochodach, nie można pominąć ogromnie ważnej kwestii jeśli chodzi o branżę samochodową – ekologię. Z racji, że im więcej pojazdów, tym gorszej jakości powietrze, co rusz najwięksi producenci starają się stworzyć niejako kompromis między wygodą podróżowania na duże odległości, a ochroną naszego środowiska i planety przed zagładą. Jednym z takich rozwiązań są ekologiczne… opony. Już w latach 90. powstawały pierwsze projekty eko-opon we Francji, rewolucjonizując branżę na zawsze.
Powszechnie wiadomo, że opony tworzone są z tworzywa sztucznego, stąd duża motywacja, żeby znaleźć bardziej ekologiczne rozwiązanie. Jednym ze składników takich eko-opon jest właśnie krzemionka.
Krzemionka i jej wpływ na osiągi opon
Pod koniec lat 90. specjaliści odkryli, że krzemionka ma pozytywny wpływ na osiągi opon. Między innymi dlatego stała się obecnie jedną z podstawowych składników podczas jej produkcji. Jest to jednocześnie bardzo proste i skuteczne rozwiązanie. Dzięki niej opony mają mniejsze opory toczenia, samochód zużywa mniej paliwa i co najważniejsze – produkcja jest ekologiczna.
Krzemionka zapewnia również bezpieczeństwo opony (i całego samochodu) podczas jazdy, a ilość energii w czasie każdego obrotu (więc i jej odkształcania) jest znacznie mniejsza. Z jednej strony jest to bardziej ekologiczne (opona się wolniej zużywa, więc nie trzeba jej często wymieniać), to w dodatku zwiększa komfort jazdy. Stąd też do gumy bieżnika dodaje się krzemionkę, a nie jak jeszcze niedawno sadzę.
Odkrycie krzemionki i jej właściwości pozwoliło na stworzenie rozwiązań, o których w zeszłym stuleciu się ludziom nie śniło. Branża motoryzacyjna z pewnością ma dużo więcej asów w rękawach i tylko czeka, aż ich innowacyjne projekty i pomysły ujrzą światło dzienne. Warto śledzić tego typu innowacje, gdyż mają one w dużej mierze pomóc znaleźć złoty środek między naszym komfortem, a dobrem całej planety.
Dodaj komentarz