Czerwone samochody nie tylko dla kobiet

Jakie skojarzenia, jako pierwsze, wywołuje czerwony samochód? Niebezpodstawnie niektóre flagowe modele marek rozpoznawalnych na całym świecie są malowane właśnie na czerwono, bo barwa ta chyba zawsze będzie podświadomie wiązana z prędkością i dynamiką auta. Zdecydowanie kolor ten nie jest zarezerwowany dla samochodów tzw. kobiecych, choć i w ich przypadku bywa dość częsty (popularniejsze bywają jednak różowe, błękitne i inne pastelowe barwy).

Dobrze wygląda

Powiązanie czerwonego koloru lakieru z określoną specyfiką auta zachodzi jeszcze na poziomie podświadomości, więc nawet osoba – laik motoryzacyjny na widok czerwonego samochodu o sportowej sylwetce pomyśli, że jest to szybki i dobry wóz, nie mający problemów z osiąganiem sporych prędkości. Kolor ten powoduje nierzadko uczucie ekscytacji, ożywienia, przypływ adrenaliny, użycie go na powierzchni samochodów sportowych i wyścigowych ma więc znaczenie psychologiczne. Dodatkowo trzeba zauważyć, że w przypadku fotografowania auta, czerwień dobrze zachowuje nasycenie i jest widoczna w zróżnicowanym otoczeniu.

Czerwone od zawsze

Istnieje wiele modeli samochodów znanych marek, które od razu „widzi się” właśnie w czerwonym kolorze, chociaż produkowane są też inne. Przykłady to chociażby liczne modele Ferrari, Porsche czy Dodge, a z mniej sportowych – chociażby Mini Cooper. Pojazdy te w wersji klasycznej są zawsze czerwone, więc można zakładać, że tzw. przeciętny klient – choć w przypadku tych aut o sporej przecież cenie przeciętnych klientów trudno szukać – od razu kupi taki model, by wpisać się w memiczną powtarzalność schematu. Naturalnie osoby bardziej oryginalne zechcą wypróbować inne barwy, ale pojazd znany i lubiany jako czerwony, w pozostałych barwach nie będzie już tą samą ikoną motoryzacji.

Praktyczny kolor?

Względy praktyczne również wspierają czerwoną barwę, więc samochody w tym kolorze mogą wybierać i panowie, i panie, słowem wszyscy ci, którzy lubią auta szybko odzyskujące idealny wygląd po obecności na myjni lub domowym pucowaniu różnymi kosmetykami. Czerwony nie „łapie” zabrudzeń tak szybko jak np. czarny i biały, a nawet przykurzony częściowo lakier nadal wygląda dobrze. Auta wyróżniają się w ruchu drogowym i wśród zalewu szarości dość łatwo zlokalizować swoje, jednak tylko wtedy, gdy tą zasadą nie pokierują się inni kierowcy. Czerwone samochody towarzyszą ludziom otwartym i dynamicznym, lubiącym wyzwania, a z uwagi na kilka efektownych, dostępnych w sprzedaży odcieni czerwonego można zdecydować się na kolor najbardziej odpowiadający wymaganiom.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here