Zdarza się, że zapominamy jak ważną funkcję pełnią opony i że wymagają one właściwego traktowania, jeśli mają nam służyć długo i bezawaryjnie. Myślimy o nich głównie wtedy, gdy zmieniamy zimowe na letnie i letnie na zimowe. Tymczasem warto poświęcić im chwilę również w trakcie codziennej pielęgnacji samochodu.

Na przyczepność opon do podłoża ma wpływ wiele czynników. Na przykład stosowanie odpowiednich do pory roku opon, ale również ich prawidłowe użytkowanie oraz konserwacja. Istotne jest również to, aby przechowywać je w suchym i pozbawionym wilgoci miejscu, aby nie straciły swojej trwałości i nie odkształciły się. Dzięki prostym zasadom możemy zapewnić sobie większe bezpieczeństwo oraz wygodę podczas jazdy.

Dobór właściwych opon

Niezależnie od panującej aktualnie pory roku, warto zadbać o opony w naszych pojazdach i przygotować je na działanie określonych warunków atmosferycznych. Opony w samochodach wymagają też wysokiej jakości produktów, które skutecznie przedłużą ich trwałość i poprawią przyczepność podczas jazdy w zróżnicowanych warunkach.

W pierwszej kolejności musisz zwrócić uwagę na dobry rozmiar opon i właściwy model dla marki twojego samochodu. Zawsze stosuj opony przeznaczone dla danej pory roku. Różnią się one dodatkami do gumy, z której są produkowane i przez to zachowują się inaczej w wysokich i niskich temperaturach. Dla przykładu, opony letnie w trakcie chłodniejszych dni stają się twardsze i przez to mniej przyczepne, co prowadzi do szybszego wytarcia się bieżnika.

Musisz upewnić się również, że ciśnienie w oponach jest w granicach tego wskazanego przez producenta. Wydłuży to czas eksploatacji opon i wpłynie korzystnie na ich przyczepność do różnego rodzaju podłoży. Koła należy odpowiednio zamontować i wyważyć, aby zapewnić sobie zwrotność i łatwe skręcanie podczas jazdy.

Specjalistyczne środki pielęgnacyjne do opon

Wielu kierowców pomija opony podczas mycia samochodu. Najczęściej spłukuje się je wodą pod ciśnieniem i zostawia do wyschnięcia bez dalszej pielęgnacji. Problemem mogą być jednak pył z hamulców, piasek i żwir, które jeśli wbiją się w oponę, mogą zniszczyć jej powłokę oraz sąsiadujące elementy metalowe. Szczególnie pył hamulcowy, który jest mieszanką kleju i włókien węglowych oraz opiłków z wirnika, powinien być regularnie usuwany z powierzchni użytkowej opony.

Stosowanie profesjonalnych środków do pielęgnacji opon wydłuży czas ich użytkowania i sprawi, że będą lepiej wyglądać. Wszystkie niezbędne preparaty zakupisz w sklepie z kosmetykami do samochodu https://cargeek.pl. Wybór profesjonalnej chemii samochodowej może mieć szczególne to znaczenie, jeśli jeździmy autem klasy premium, do którego opony są zazwyczaj dość kosztowne. Dzięki prostym krokom możemy o wiele dłużej cieszyć się trwałym produktem. Regularnie używaj środków dedykowanych oponom i felgom oraz specjalnej szczotki do usuwania zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc. Po wysuszeniu opony należy natrzeć ją środkiem, który ją nawilży i zaimpregnuje tzw. dressingiem do opon. Dzięki takim preparatom opona będzie lepiej wyglądać, ale również będzie się do niej przyklejać mniej brudu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here