Ceny ubezpieczeń samochodowych różnią się od siebie i wahają w granicach kilkuset – kilku tysięcy złotych. Na ich ostateczny kształt wpływ ma wiele czynników. Między innymi są to dane dotyczące samego kierowcy, jak i pojazdu, którego polisa dotyczy. Jak dokładnie zebrane informacje wpływają na ostateczną cenę ubezpieczenia? Czy można dzięki nim obniżyć koszty ochrony?

Od czego zależą ceny ubezpieczenia?

Ubezpieczenie samochodu to jedna z najważniejszych rzeczy jego dotyczących. Mianowicie każdy kierowca, który posiada zarejestrowany pojazd, jest zobowiązany wykupić polisę ubezpieczeniową OC, dzięki której będzie chroniony finansowo w przypadku spowodowania kolizji czy wypadku, w którym inna osoba ucierpi. Cena ubezpieczenia nie jest jednak zawsze i dla każdego taka sama. Zależy od wielu czynników, a jego ostateczną kwotę szacują dla każdego kierowcy indywidualnie towarzystwa ubezpieczeniowe.

Do czynników dotyczących kierowcy, mających wpływ na wysokość składki OC danego pojazdu zaliczyć można:

  • rok urodzenia kierowcy,
  • rok wydania prawa jazdy,
  • miejsce zamieszkania/stałego pobytu,
  • historię prowadzenia pojazdów (czy jeździł bezszkodowo),
  • status cywilny,

Na cenę oprócz informacji o kierowcy spory wpływ mają także dane dotyczące samochodu, którego to ubezpieczenie ma dotyczyć.

Marka samochodu

Na ostateczny kształt oferty cenowej ubezpieczyciela będą miały wpływ również marka i model ubezpieczanego samochodu. Ma to związek z ogólnymi opiniami, jakimi cieszą się poszczególne marki aut. Mianowicie niektóre marki kojarzą się z bezpieczeństwem i spokojniejszą jazdą, natomiast inne posiadają konotacje związane z szybkością i dynamicznością jazdy. Większe ryzyko dla ubezpieczycieli stanowi oczywiście ta druga grupa.

Pojemność silnika

Pojemność silnika w kontekście ubezpieczanego samochodu również nie pozostaje bez znaczenia. Właśnie ona decyduje przecież o mocy i możliwościach auta. Samochody z dużą pojemnością silnika będą postrzegane przez ubezpieczycieli stwarzające większe ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku. W związku z tym ich właściciele będą musieli liczyć się z podwyższonymi cenami składek.

Rok produkcji

Wiek auta będzie miał duże znaczenie w kontekście obliczania wysokości stawek, ponieważ od niego w znacznym stopniu zależy stan techniczny pojazdu. Możemy więc przyjąć, że właściciele samochodów ze starszych roczników będą musieli płacić więcej, z tego powodu, iż starsze samochody generują większe ryzyko wystąpienia awarii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here