Na kursach na prawo jazdy nie uczy się o tym, jak wybrać komplet opon do swojego auta. Co mają począć młodzi adepci, którzy pierwszy raz zamawiają ogumienie?

Znasz wymiary tablicy rejestracyjnej, ale nie wiesz jak prawidłowo dopasować opony do swojego samochodu? Jeśli nie masz wsparcia osoby, która ma pojęcie o tym, na co zwrócić uwagę, niniejszy artykuł choć trochę pomoże Ci w podjęciu decyzji. Dobrze dobrane opony są jak wygodne buty. Wiesz, jak się zachowają, gdy w nich biegasz po asfalcie i gdy musisz zatrzymać się na szutrowej drodze. Z oponami jest podobnie. Odpowiednio dobrane podnoszą bezpieczeństwo, a te niewłaściwe są jak za ciasne buty. Więcej otarć i problemów niż przyjemności z chodzenia lub ćwiczeń.

Trzy klasy opon

Na rynku dostępne są trzy rodzaje ogumienia: klasa ekonomiczna, średnia i wyższa. Różnią się od siebie parametrami technicznymi, mieszanką tworzyw czy przeznaczeniem. Od tego, jak dużo i często jeździsz, zależy jakich opon będziesz potrzebował.

Klasa ekonomiczna to podstawowy rodzaj opon. Sprawdzą się dla osób, które szukają tańszych rozwiązań, a przy okazji preferują spokojny typ jazdy, głównie w warunkach miejskich, nie generując przy tym dużych miesięcznych przebiegów. Takie rozwiązania powstają z myślą o funkcjonalności za niską cenę. Jeśli szukasz liderów w tym segmencie, zwróć uwagę na takie marki jak Dębica, Barum czy Zeetex.

Klasa średnia jest kompromisem pomiędzy ceną i jakością. Jest to rozwiązanie dla kierowców, którzy nie potrzebują maksymalnych osiągów. Mają oni jednak wymagania np. dotyczące wytrzymałości na trasie, których klasa ekonomiczna nie jest w stanie spełnić. Opony „średnie” sprawdzą się na dłuższych dystansach, a także w warunkach miejskich. Wyróżniający się producenci w tym segmencie to BFGoodrich, Kleber czy Uniroyal.

Klasa wyższa nazywana również premium to rozwiązanie dedykowane najbardziej wymagającym użytkownikom. Jeśli Twoje Porsche, Mercedes czy BMW ma mocny silnik (a tak z pewnością jest), warto postawić na innowacyjne mieszanki czy pionierskie bieżniki. Opony klasy premium zapewniają wysoki komfort podróżowania, bezpieczeństwo, a także najlepsze właściwości trakcyjne. Wśród najlepszych na rynku producentów są opony Pirelli, które znajdziesz na https://www.voida.pl/opony-pirelli.

Negatywne konsekwencje źle dobranych opon

Porównanie źle dobranych opon do niewygodnych butów nie jest przypadkowe. Niedopasowane obuwie spowoduje otarcia, skaleczenia, a przy okazji duży dyskomfort. Nieprawidłowe ogumienie negatywnie wpływa na komfort z jazdy i zużycie niektórych elementów pojazdu.

Najważniejsze w prowadzeniu samochodu jest bezpieczeństwo. Gdy wymienisz opony na nowe, zdarza się, że prowadzenie dobrze znanego auta wygląda inaczej niż zwykle. Możesz poczuć się niepewnie, gdy będziesz pokonywał zakręty, ponieważ auto będzie zachowywało niestandardowo. Co więcej, mogą pojawić się problemy z prawidłowym ustawieniem geometrii pojazdu. W trakcie użytkowania występują także uszkodzenia mechaniczne, które dodatkowo obciążą domowy budżet. Warto więc zadbać o odpowiedni komplet opon, aby uniknąć nieprzewidzianych napraw. Jeśli szukasz pomocy, odwiedź sklep z oponami i zapytaj o komplet dla Ciebie: https://www.voida.pl/.

Opony samochodowe to ważny element każdego samochodu. Jeśli jeździsz okazjonalnie, postaw na wariant ekonomiczny. Z kolei, gdy potrzebujesz maksymalnych osiągów, wybierz opony marki premium. W obu sytuacjach dobrze dobrane ogumienie zapewni bezpieczeństwo i komfort z jazdy, a dzięki temu unikniesz nieprzewidzianych kosztów napraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here