Polski rynek samochodów używanych zmienił się w ostatnim czasie nie do poznania. Świadczy o tym fakt, iż obserwujemy na nim coraz wyższe ceny oraz coraz większy popyt. Jak obecnie wygląda rynek aut używanych i jakie są prognozy na przyszłość?

Drogo, ale taniej nie będzie

Od początku roku spotykamy się z dosyć nietypowym zjawiskiem, a mianowicie ceny samochodów używanych idą drastycznie w górę. Za kilkunastoletni samochód jeszcze do niedawna płaciliśmy nie więcej, niż 10 000 zł, dziś natomiast w wielu przypadkach jest to cena minimalna. Jest drogo, ale eksperci są zgodni co do tego, że w najbliższym czasie taniej już nie będzie. Podobną sytuację obserwujemy na rynku samochodów nowych, a to, co dzieje się obecnie z samochodami używanymi, jest jej pokłosiem. Jeśli nie możemy kupić nowego auta (na wiele modeli trzeba czekać nawet kilka miesięcy), decydujemy się na pojazd używany. To sprawia, że popyt rośnie, a więc rosną i ceny.

Niska podaż samochodów używanych

Jeszcze do niedawna właściciele pojazdów zmieniali je dosyć często, dziś jednak są oni nieco bardziej powściągliwi w swoich decyzjach. Wynika to między innymi ze stosunkowo słabej dostępności nowych samochodów, przez co zachodzi konieczność poruszania się posiadanymi już autami. Niechęć do sprzedaży powoduje, że na rynku dostępnych jest coraz mniej modeli, zwłaszcza w przedziale 2-5 lat. Jeśli sytuacja na rynku nowych aut nie ulegnie zmianie, podaż samochodów używanych będzie maleć, co może doprowadzić do kolejnego wzrostu cen. Rozwiązaniem wydają się auta sprowadzane z zagranicy, jednak tutaj sprawa nie jest do końca oczywista. Firma sprowadzająca auta z Niemiec nie jest w stanie wystawić do sprzedaży tylu pojazdów, co zazwyczaj, ponieważ u naszych sąsiadów sytuacja na rynku wygląda podobnie, jak u nas. Doświadczony handlarz samochodami to często jednak jedyna osoba, która jest nam w stanie pomóc zakupić oczekiwany model pojazdu.

Prognozy na przyszłość

Jak sytuacja na rynku samochodów używanych w Polsce będzie wyglądać za kilka miesięcy? Eksperci twierdzą, że niewiele się zmieni poza tym, że ceny mogą pójść w górę. Osoby, które zastanawiają się nad zakupem używanego pojazdu, powinny jak najszybciej podjąć decyzję, gdyż bardzo możliwe, że za kilka miesięcy zapłacą za niego co najmniej kilka tysięcy więcej. Kryzys, będący pokłosiem wojny w Ukrainie, pandemii i słabej sytuacji na rynkach finansowych, jest dobrze widoczny również na rynku samochodów używanych. Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja w najbliższym czasie miała się zmienić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here