Złomowanie pojazdu jest niekiedy koniecznym rozwiązaniem, szczególnie gdy samochód jest w kiepskim stanie technicznym. Warto dowiedzieć się, jakie formalności należy dopełnić oraz jak legalnie i prawidłowo dokonać złomowania.
Złomowanie pojazdów – jak to zrobić?
Aby dokonać złomowania pojazdów, należy znaleźć odpowiednią stację demontażu, która zajmuje się skupem samochodów, a następnie ich kasacją. Jeśli chcemy się upewnić, czy miejsce jest legalne – odpowiedni auto złom powinien posiadać specjalne upoważnienie wydane przed wojewodę. Warto szukać punktów, które dokonają prawidłowej i w pełni legalnej kasacji, jak np. https://kupiewszystkieauta.pl/. Skorzystaj z zaufanych i sprawdzonych miejsc, aby móc następnie bez przeszkód wyrejestrować samochód.
W jakich sytuacjach zezłomować auta?
Złomowania najczęściej dokonuje się w sytuacjach, gdy nasz samochód nie nadaje się do jazdy – jest uszkodzony, niesprawny lub stary. Ponadto to idealny sposób na pozbycie się pojazdu, szczególnie gdy koszt jego naprawy oraz utrzymania jest zbyt wysoki dla właściciela. Złomowanie pozwala nam na legalne i prawidłowe usunięcie samochodu z ruchu.
Złomowanie krok po kroku
Jak już wspomnieliśmy na samym początku, musisz wybrać odpowiedni punkt złomowania i kasacji pojazdów, aby legalnie tego dokonać. Zapoznaj się z najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi złomowania pojazdów.
- Dowiedz się, w jaki sposób przyjmowane są samochody
Niektóre stacje demontażu przyjmują auta niekompletnie. Często jednak wiąże się to z koniecznością dodatkowych opłat za brakujące kilogramy, ponieważ pojazd nie może ważyć mniej niż 90% masy nowego samochodu. Za całe auta bez żadnych braków, otrzymamy odpowiednią kwotę, zgodną z cennikiem złomu.
- Najważniejsze – dokumenty, które musisz mieć ze sobą
Jeśli chcesz zezłomować samochód, koniecznie będzie posiadanie ze sobą: dowodu rejestracyjnego lub zaświadczenie potwierdzające dane samochodu. Niekiedy potrzebna jest umowa kupna-sprzedaży, potwierdzona w Urzędzie Skarbowym, a gdy złomujemy auta zarejestrowane na firmę – konieczne będzie posiadanie zaświadczenie z Ewidencji Działalności Gospodarczej. Oprócz dowodu rejestracyjnego należy posiadać także dokument tożsamości oraz pisemne upoważnienie, jeśli pojazd ma współwłaściciela, a nie może on stawić się osobiście.
- Dokumenty, które otrzyma właściciel z auto złomu
Po przyjęciu auta do zezłomowania, właściciel powinien dostać: zaświadczenie o przyjęciu samochodu do stacji demontażu, unieważnienie dowodu rejestracyjnego, unieważnienie tablic rejestracyjnych, unieważnienie karty pojazdu (o ile była wydana).
- Co należy zrobić po zezłomowaniu samochodu?
Należy udać się do urzędu (Wydział Komunikacji) i dokonać wyrejestrowania samochodu do 30 dni od dnia wystawienia dokumentu o zezłomowaniu auta. Należy zgłosić się razem z tablicami rejestracyjnymi. Po otrzymaniu zaświadczenia, że pojazd został wyrejestrowany, warto udać się do ubezpieczyciela OC, aby nadpłata za niewykorzystaną składkę została zwrócona właścicielowi auta.
źródło zdjęcia: freepik.com
Dodaj komentarz