W każdym samochodzie znajdziemy kilka rodzajów filtrów. Pełnią one w pojeździe bardzo ważną funkcję, jednak wraz z biegiem czasu ulegają one zużyciu i wymagają okresowych wymian. Oprócz regularności warto pamiętać także o doborze wysokiej jakości części zamiennych, które obecnie nie odbiegają jakością od oryginalnych wariantów. Jakie filtry należy cyklicznie wymienić i co grozi brakiem wymiany? Dlaczego filtry warto kupować w internecie?

W każdym samochodzie znajdziemy kilka rodzajów filtrów. Pełnią one w pojeździe bardzo ważną funkcję, jednak wraz z biegiem czasu ulegają one zużyciu i wymagają okresowych wymian. Oprócz regularności warto pamiętać także o doborze wysokiej jakości części zamiennych, które obecnie nie odbiegają jakością od oryginalnych wariantów. Jakie filtry należy cyklicznie wymienić i co grozi brakiem wymiany? Dlaczego filtry warto kupować w internecie?

Jakie filtry należy wymieniać w samochodzie?

Filtr oleju silnikowego

To jeden z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszy filtr w samochodzie. Odpowiada za oczyszczanie oleju silnika samochodzie z wszelkich zanieczyszczeń, które przedostają się do komory silnika wraz z powietrzem. Pozostawienie zanieczyszczeń w ogromnym stopniu wpłynęłoby na czas eksploatacji silnika, który skróciłby się znacznie. Regularna wymiana filtrów jest bardzo ważna  i zaleca się, aby dokonywać jej przy każdej wymianie oleju, czyli co 15 tysięcy kilometrów lub każdego roku. Podczas zakupu warto wybierać wysokiej jakości zamienniki, gdyż cechują się one niską ceną, a jakością nie odróżniają się niczym od produktów oferowanych przez producentów. 

Filtr paliwa

O wymianie filtra oleju pamięta każdy kierowca, jednak filtry paliwa są nieco zapomniane. I niesłusznie. Rola filtra paliwa jest bardzo ważna, gdyż oczyszcza on paliwo i chroni układ paliwa przed przedostaniem się zanieczyszczeń. Nawet niewielki brud może poważnie wpływać na jakość funkcjonowania wtryskiwaczy, dlatego w przypadku silników benzynowych filtr paliwa powinien być wymieniany co około 100 tysięcy kilometrów. W przypadku silników wysokoprężnych wymiana ta powinna następować znacznie częściej, bo nawet co 30 tysięcy kilometrów. Wymianę filtra paliwa warto przeprowadzić przed nadejściem zimy w celu usunięcia zalegającej wody w filtrze. Oczywiście filtry paliwa do wszystkich marek samochodów, jak na przykład Mercedes, BMW, Peugeot, Opel, Audi, czy wielu innych zakupić można na stronach internetowych sprzedawców części zamiennych. Filtr paliwa może zapewnić naszemu pojazdowi długie osiągi. Warto więc o tym pamiętać. 

Filtr powietrza

To drugi filtr zaraz po filtrze oleju, który ma wpływ na funkcjonowanie jednostki napędowej. Filtr powietrza umieszczony jest w układzie dolotowy, a głównym zadaniem jest oczyszczanie komór spalania powietrza z wszelkich pyłów, kurzu, czy drobnych owadów. Jeżeli filtr ten zostanie zatkany, wpłynie to na zmniejszenie osiągów danego samochodu. Niestety w przypadku braku wymiany filtra powietrza zagrożony jest także silnik, do którego także trafiają zanieczyszczenia. Zdaniem producentów wymiana filtra powietrza powinna następować co 30 tysięcy kilometrów lub raz w roku, najlepiej wraz z wymianą filtra oleju. W przypadku dużego zapylenia otoczenia lub wtedy, kiedy samochód nie jest garażowany, wymianę warto dokonywać znacznie częściej, niż w przypadku samochodu garażowanego. 

Filtr kabinowy

Wymienione powyżej 3 filtry, które wymienia się w samochodzie, wpływają na stan samochodu, natomiast ten rodzaj filtra odpowiada za drowie kierowcy i jego pasażerów. Na wszelkie pyłki i kurz z powietrza wrażliwe są szczególnie dzieci oraz alergicy. Dla oprawy komfort i zdrowia osób podróżujących samochodem filtr ten należy regularnie wymieniać. Najlepiej wymiany dokonywać raz do roku, najlepiej wraz z wymianą filtra powietrza. W przypadku alergików oraz osób podatnych na choroby układu oddechowego doskonałym rozwiązaniem są filtry z wkładem węglowym, gdyż doskonale zabezpieczają one wnętrze samochodu przed przedostaniem się do kabiny pyłków. 

Dlaczego filtry warto kupować w internecie?

Bez względu na to, czy jest się posiadaczem samochodu BMW, Opel, Mercedesa, czy Peugeota, filtr paliwa oraz każdy inny filtr powinien być wymieniany wtedy, kiedy zaleca producent. Należy jednak pamiętać, że dokonując zakupów, warto pomyśleć o tym, aby były one w możliwie korzystnej cenie i dobrej jakości. Wymiana filtrów wiążę się niestety ze sporym wydatkiem, dlatego ważna jest tutaj każda złotówka. W sieci znajdziemy wiele stron internetowych, które oferują najwyższej jakości części zamienne, jak filtry samochodowe, dzięki którym eksploatacja samochodu będzie przyjemna i długotrwała. Warto zaznaczyć, że dokonanie takiego zakupu w internecie to nie tylko gwarancja najniższej ceny, ale także dużego wybór, dostępności produktów oraz fachowej pomocy, dzięki której dobierzemy zarówno filtry, jak i inne części zamienne do naszego pojazdu. Internet to niekończąca się kopalnia możliwości, dlatego warto czerpać z niej pełnymi garściami. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here