Każdy z nas chciałby poruszać się bezpiecznym i niezawodnym samochodem. Zdrowie i życie nasze i naszych bliskich jest przecież bezcenne. Serce naszego auta jest bardzo podatne na wszelkie modyfikacje. Modyfikacji, zarówno tych mniej lub bardziej skomplikowanych jest mnóstwo. Począwszy od najprostszych zmian poprawiających osiągi silnika, chip tuning, poprzez wymagające modyfikacje motoru. Jedną z ważniejszych własności, na jakie zwracamy uwagę przy zakupie pojazdu są jego osiągi, o których decyduje moc silnika liczona w koniach mechanicznych. Moc silnika można poprawić na dwa sposoby, poprzez tuning mechaniczny oraz elektroniczny. Możliwości mamy mnóstwo, jednak warto pamiętać, żeby wszystkie modyfikacje były przeprowadzone zgodnie z wymogami prawnymi.

Tuning mechaniczny 

Tuning mechaniczny jest to wymiana lub modyfikacja elementów silnika w celu polepszenia jego osiągów. Jest to tuning, który  pomaga poprawić osiągi mocy silnika o 20-30 procent. Obejmuje zastosowanie sportowego wału rozrządu, który polepszy charakterystykę pracy silnika w wyższe partie obrotów. Kolejnym etapem może być wymiana układu wydechowego, który jest odpowiedzialny za oczyszczanie spalin z silnika oraz oddawanie odgłosów silnika. Poszerzenie rury wydechowej pomoże silnikowi szybciej usuwać niepotrzebne spaliny. Następnym czynnikiem, który ma wpływ na pracę silnika jest układ dolotowy. Przy poprawie dolotu powietrza trzeba dążyć do maksymalizacji ilości powietrza i obniżenia jego temperatury. Można również zastosować zakucie silnika, czyli kute tłoki i inne elementy, które zostały wykonane metodą kucia. Kute tłoki są wytrzymalsze, odporne na uderzenia i wysokie temperatury. Przy podnoszeniu mocy silnika należy zadbać o jego chłodzenie, poprzez zamontowanie chłodnicy. Tuning należy wykonać u doświadczonych pracowników takich jak np. Tc Performance.

Tuning elektroniczny

Tuning elektroniczny jest to modyfikacja elektroniki pojazdu, którą można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nim jest zmodyfikowanie istniejącego programu w komputerze silnika, a drugim zastosowanie modułu zewnętrznego tzw. box. Taki moduł instalowany jest pomiedzy jednostką sterująca, a pompą wtryskową, albo pomiędzy zespół pompowtryskiwaczy lub zawór sterujący w zależności jaki jest rodzaj silnika. W wyniku tego dochodzi do zmiany sygnałów sterujących i sygnałów z czujnika poza obszarem komputera silnika, w związku z czym zwiększa się wielkość dawki paliwa a pozostałe parametry zostaną bez zmian. Efektem zwiększenia wielkości dawki paliwa dochodzi do pozornego wzrostu ciśnienia doładowania.a także zwiększenia gazów wylotowych na wyjściu z kolektora wydechowego. Można również przeprowadzić chiptuning elektroniczny.

 W tym celu wykorzystywany jest program, który wgrywa się na miejsce starego, oryginalnego nowy EPROM, jest to rodzaj pamięci cyfrowej w postaci tzw. chipu, dlatego ta metoda nazywana jest chiptuningiem . Dokonane zmiany dotyczą parametrów takich jak:

  • dawka paliwa
  • kąt wtrysku
  • ciśnienie turbodoładowania 
  • ciśnienie wtrysku paliwa

  W nowszych autach zaczęto korzystać ze sterowników z pamięcią typu flash. Zaletą tego rozwiązania jest dostosowanie do indywidualnych potrzeb kierowcy i możliwości danego modelu samochodu. 

Chip tuning

Chip tuning to jeden z najpopularniejszych sposobów na zwiększenie mocy silnika. Producenci samochodów często pozostawiają w silnikach zapas wielu parametrów po to, aby doświadczony mechanik, za pomocą odpowiednich programów mógł je uwalniać zgodnie z naszymi potrzebami.  Chip tuning ma na celu zwiększenie elektroniki silnika. Dokładnie ten sam silnik może mieć aż kilka różnych wartości i mocy momentu obrotowego. Każdy chip jest odpowiedzialny za jego poprawną pracę. Dzięki optymalizacji sterowników za pomocą odpowiednich programów możliwe jest uzyskanie jak największej mocy z samochodu. Podsumowując, chip tuning polega na wykorzystaniu rezerw, jakie zostały pozostawione przez producenta pojazdu. 

Podsumowanie

Gdy kupujemy nowy samochód zwracamy uwagę na jego osiągi, o których decyduje moc silnika, jednak z czasem chcemy zmian i ulepszeń, dlatego decydujemy się na modyfikacje. Decydując się na takie zmiany, trzeba mieć na uwadze aby nasz samochód nie stwarzał zagrożenia w ruchu ulicznym oraz nie wydawał nadmiernych hałasów. Ponadto auto nie może emitować szkodliwych dla środowiska substancji. Oprócz tego kierowca powinien mieć zapewnione dobre pole widzenia. Szczegółowe wymogi dotyczące warunków technicznych jakie powinien spełniać pojazd znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here