Podczas zakupu używanego samochodu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, aby mieć pewność, że chcemy nabyć sprawny i bezpieczny pojazd do dalszej jazdy. Chcąc uniknąć rozczarowania, warto zapoznać się z naszymi wskazówki, które pomogą kupić odpowiedni samochód.
Wygląd zewnętrzny
Pierwsze, na co zwracamy uwagę podczas szukania odpowiedniego samochodu to oczywiście wygląd zewnętrzny. Jednak ogólny stan pojazdu nie powinien być kwestią, która decyduje o tym, czy wybrać dany model auta. Należy przede wszystkim spojrzeć na wszelkie zarysowania, wgniecenia oraz sprawdzić, czy na danych elementach nadwozia nie pojawiają się pierwsze oznaki korozji. W celu weryfikacji warto poprosić o pomoc zaprzyjaźnioną osobą lub mechanika, którzy mieli styczność już z zakupem używanego auta i chętnie doradzą nam w tej kwestii. Zdecydowanie łatwiej będzie można ocenić stan pojazdu, jak i wszelkie elementy zewnętrzne. Wygląd w środku pojazdu także powinien być odpowiednio sprawdzony, np. czy tapicerka nie jest ubrudzona lub uszkodzona oraz, czy wszystkie elementy są w dobrym stanie.
Cena pojazdu używanego
Kolejną rzeczą, na którą zwraca się uwagę to oczywiście cena. Tutaj jednak uzależnione jest to od rocznika, przebiegu, stanu, a także marki i modelu pojazdu. Dlatego warto przed zakupem porównać sobie ceny z różnymi ofertami, dokładnie analizując każde ogłoszenie. Tylko tak jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedni model samochodu, który nas interesuje. Pamiętajmy, że na cenę wpływa również, np. dodatkowe wyposażenie zamontowane przez właściciela.
Stan samochodu
Warto podczas oglądania pojazdu, zaproponować jazdę próbną. Umożliwi to wyłapanie różnych nieprawidłowości podczas jazdy. Dodatkowo, gdy nie będziemy pewni, co do odpowiedniej sprawności technicznej auta, możemy udać się na wizytę w warsztacie samochodowym u naszego sprawdzonego mechanika. Pozwoli to wykryć oraz sprawdzić, w jakim stanie jest samochód, również pod kątem wyglądu i ewentualnej korozji.
Przede wszystkim podczas wizyty w warsztacie, mechanik powinien sprawdzić wszystko, co dzieje się pod maską, a więc silnik, a także stan wszystkich płynów. Warte obejrzenia są także hamulce oraz zawieszenie. Nie powinien być pominięty także układ napędowy, który często ulega niesprawności ze względu na dużą eksploatację danych elementów. Mowa głównie o wale napędowym, który ulega zniszczeniu. Gdy dojdzie do nieprawidłowości, a zdecydowaliśmy się na zakup pojazdu, powinniśmy natychmiast udać się do warsztatu celem jego wymiany lub regeneracji. Dlatego polecamy tym samym takiewaly.pl, gdzie zyskasz fachową pomoc. Pamiętajmy, że podczas sprawdzania samochodu, właściciele często idąc nam na rękę, obniżają cenę, abyśmy mogli samodzielnie naprawić dane elementy w samochodzie.
Formalności
Na samym końcu po zebraniu wszystkich informacji oraz po dokładnym sprawdzeniu samochodu, należy dopełnić kwestii formalno-prawnych. Dokumenty powinny być odpowiednio skompletowane i zawierać: umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie oraz kartę pojazdu (o ile była wydana). Będziemy mogli wówczas udać się do urzędu i zgłosić swój pojazd do rejestracji.
źródło zdjęcia: freepik.com
Dodaj komentarz