Akumulator nie jest najtańszą częścią samochodową. Nic więc dziwnego, że kupując nową baterię do swojego auta, każdy z nas chciałby korzystać z niej jak najdłużej. Bez jakichkolwiek problemów z awariami. Od czego to jednak zależy? Co ma wpływ na stan i trwałość akumulatorów? Sprawdźcie sami. Parę spraw może Was zaskoczyć.

Najważniejszy jest dobry wybór

Zacznijmy od początku, czyli od zakupu nowego akumulatora. „Umiejętność dobrania odpowiedniej baterii” – wyjaśnia ekspert odpowiedzialny za ofertę akumulatorów samochodowych w iParts.pl – „jest jednym z kluczy do jej prawidłowego funkcjonowania przez kolejne lata. Dlatego też nasi klienci mają możliwość skorzystania z porad naszych ekspertów, co praktycznie wyklucza zakup nieodpowiedniego akumulatora”. Problem w tym, że nie każdy decyduje się na kupno akumulatora w renomowanym sklepie. Wielu kierowców kieruje się tylko i wyłącznie ceną, szukając okazji, które często są zwykłym oszustwem. Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd biorą się tak złe opinie o markowych akumulatorach z najwyższej półki? Wiele powstało wskutek „okazyjnego” zakupu zwykłych podróbek, których jakość ma się nijak do oryginałów. Czy naprawdę można się dziwić, że taka bateria przestała działać po tygodniu? Czy producenci oryginałów faktycznie ponoszą za to odpowiedzialność?

Dobre serwisowanie do podstawa

Kolejnym elementem mającym ogromny wpływ na żywotność i sprawność akumulatorów jest ich serwis. Regularna kontrola stanu baterii jest bardzo ważna, jednak nie każdy kierowca czuje się na siłach, jeśli chodzi o jego własne umiejętności i posiadane akcesoria, by przeprowadzać ją samodzielnie. W takich przypadkach z pomocą przychodzą, a przynajmniej powinni przyjść, mechanicy. Aż 90 proc. z nich deklaruje, że dokonuje rutynowego przeglądu akumulatora nawet gdy klienci w ogóle o to nie proszą. Jak to wygląda w rzeczywistości? Być może faktycznie tak jest. Pozostaje nam jedynie zaufać fachowcom. Ale oprócz zaufania, warto też zachować zdrowy rozsądek, który nakazuje przypomnieć mechanikowi o tym, aby sprawdził nasz akumulator. Zawsze bowiem istnieje możliwość, że trafiliśmy akurat na kogoś z tych pozostałych 10 proc.

Codzienna dbałość i troska

Ostatnim elementem decydującym o trwałości akumulatorów jesteśmy my sami. „Nikt lepiej nie zadba o nasza akumulator niż jego właściciel” – przekonuje ekspert iParts.pl, zajmujący się akumulatorami samochodowymi. – „Dlatego zawsze starajmy się dbać o dobry stan baterii, utrzymujmy je w czystości, chrońmy przed uszkodzeniami i pamiętajmy o prawidłowym ładowaniu”. Takie podstawowe zasady higieny pracy akumulatora samochodowego potrafią wydłużyć jego trwałość nawet o 40 proc. Warto więc troszkę się wysilić, aby cieszyć się sprawną baterią samochodową nawet 2 lata dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here