Kupno i sprzedaż

Podpisywanie umowy leasingowej – ile trwają niezbędne formalności?

Podpisywanie umowy leasingowej – ile trwają niezbędne formalności?

Gdy człowiek się śpieszy, to diabeł się cieszy – te polskie przysłowie całkowicie nie sprawdza się w branży leasingowej. Niemalże każdemu przedsiębiorcy zależy na maksymalnie szybkim zrealizowaniu finansowania. Podpowiadamy, ile może potrwać podpisywanie umowy leasingowej oraz na jakie środki trwałe przyjdzie nam czekać zaledwie kilka dni.

Nieużywany samochód osobowy dostępny w zaledwie kilka dni

Od dwóch do czterech dni roboczych po złożeniu wniosku o leasing możemy oczekiwać pod swoim domem nieużywanego samochodu osobowego. To zdecydowanie najpopularniejszy przedmiot umowy leasingowej, który jest jednocześnie najszybciej realizowany. Nieco dłużej, bo maksymalnie 7 dni musimy czekać na finalizację leasingu używanego pojazdu. Taki sam czas oczekiwania towarzyszy przedsiębiorcom, którzy decydują się na finansowanie poprzez leasing nowych samochodów ciężarowych lub nieużywanych ciągników siodłowych.

Co znajduje się na drugim końcu listy? Na nieużywane maszyny budowlane możemy czekać nawet 7 dni, a trzy kolejne doby to maksymalny czas oczekiwania na finalizację leasingu używanego sprzętu tego typu. Zdecydowanie dłuższym czasem oczekiwania charakteryzują się nieruchomości oraz złożone transakcje o dużej wartości lub leasing nietypowego przedmiotu. Wówczas na zamknięcie procedury finansowania poczekamy nawet kilka tygodni. O tym, jakie dokładnie przedmioty podlegają leasingowi oraz jak otrzymać go na bardzo atrakcyjnych warunkach można przeczytać na stronie https://klf24.pl/blog.

Czy możemy przyśpieszyć procedurę otrzymania leasingu?

Oczywiście, że tak. Warto jednak pamiętać, że na czas realizacji finansowania poprzez leasing składa się bardzo dużo czynników. Nasze oczekiwanie uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju środka trwałego, który ma zostać przedmiotem naszego leasingu. Do tego dochodzi również jego status, dlatego korzystniejszy czasowo będzie dla nas leasing nieużywanych przedmiotów. Nie bez znaczenia jest również dostawca potencjalnego środka trwałego, czas pracy rzeczoznawcy oraz nasza współpraca z firmą leasingową.

Aby nieco przyśpieszyć procedurę podpisywania umowy leasingowej, warto kilka dni wcześniej skompletować wymagane dokumenty. Dobrym rozwiązaniem może okazać się przejęcie na siebie kontaktu z rzeczoznawcą, jeśli wycena jest niezbędnym elementem uzyskania finansowania. Oszczędnością czasową będzie również odpowiednie wybranie firmy, która będzie pośrednikiem pomiędzy przedsiębiorcą a dostawcą przy podpisywaniu kontraktu. Renomowani leasingodawcy charakteryzują się szybką i bezproblemową pracą.

Streszczona procedura zawarcia umowy leasingowej

Pierwszym krokiem do uzyskania leasingu jest przesłanie kopii wymaganych dokumentów do firmy leasingowej. Ich dokładna ilość oraz rodzaj jest uzależniony od potencjalnego środka trwałego, oraz firmy obsługującej nasze finansowanie. Po złożeniu dokumentacji następuje weryfikacja. W porównaniu z weryfikacją przy udzielaniu tradycyjnego kredytu bankowego jest ona zdecydowanie prostsza i krótsza. Drugim krokiem w procedurze zawarcia umowy leasingowej jest sprawdzenie źródła udostępniającego środek trwały. Następnie oczekujemy na decyzje firmy leasingowej i w razie powodzenia pierwszych dwóch kroków przechodzimy do podpisania kontraktu – dopiero po tej czynności leasingodawca przechodzi do zakupu środka trwałego i przekazuje go w ramach umowy leasingobiorcy.

Dodaj komentarz